İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

Kucağımıza aldığımız o minnacık, hiç bir şey den haberi olmayan yavrularımız, dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren hayatın ne kadar zor olduğunu anlamaya başlıyorlar. Doğuyorlar ve değişik bir ortama geliyorlar. İlk zamanlar anne sütü ile beslenmelerine rağmen eğer annenin sütü azalmışsa maalesef ek gıda olarak mama verilmeye başlanıyor. Mama yemeye başladığı andan itibaren bebeklerimizde kabızlık sorunu yaşanabilir.

Bizim yaşamış olduğumuz bir olayı anlatayım size, İpek 1cimcime daha 6 aylıktı ve biz ek gıdaya başlamıştık. Sütümün azalması yada bana az geliyor hissinden dolayı ek gıdaya başlamıştık ve İpek 1cimcime 1 hafta kakasını yapamamıştı , doktorumuza göre her şey normaldi , normaldi de zaten biraz araştırdıktan sonra öğrenmiştim. Daha sonra biz tabi durur muyuz acaba aktardan ilaç mı alsak dedik ve aldık.1 çay kaşığı verdik ve İpek 1cimcime akşam kakasını yapmıştı ,nasıl rahatlamıştı anlatamam o halini görmeliydiniz. Bizim yaptığımız belki yanlış olabilir ama İpek 1cimcime nin o şekilde olduğunu görünce anne olarak ne yapacağımı bilememiştim ve böyle bir çözüm belki işimize yarayabilirdi yaradı da. Ama siz yapmayın sakın.

Sadece anne sütü alan çocukların çoğunda bu sorun görülmekte aslında. Bebek normaldir aslında ama bize göre yapmaması kötüdür. Anne sütü kabızlığı diye bir şey vardır ve bu bebeklerimizde 1 haftadan fazlada sürebilir. Bunun için endişelenmemize gerek yoktur. Peki kabızlığı nasıl önleyebiliriz? Neler yapmalıyız?

Bebeğimiz 6 aydan sonraki dönemlerde kabız olduysa eğer bol bol sıvı tükettirmemiz gerekmektedir. Yürümeye başlamış ise hareketlerinin arttırılması gerekir. Ne kadar çok hareket ederse metabolizması o kadar hızlı çalışır ve belki kabızlık sorunu giderilebilir. Kabızlık döneminde bol bol elma, erik ,armut suyu gibi meyve suları da verilirse kabızlık önlenmiş olabilir. Kabızlık döneminde çocuklarımızda yüzlerinin kıpkırmızı olması ,ıkınması gibi şeyleri de görebiliriz. Bebeklerimize masaj yaparakta aslında gaz sorunun üstesinden gelebiliriz. İpek 1cimcime nin baş parmağının altını okşadığım zaman genellikle gazını çıkarırdı. Belki o şekilde rahatlıyordu ,sizde deneyin isterseniz. Denemekten zarar gelmez.Bol bol sıvı verelim yavrularımıza ,onlar kötü olduğu sürece bizde kötü oluyoruz maalesef.

Bebeklere masaj nasıl yapılır ,yazımıza ulaşmak isterseniz tık tık lütfen.

Kabızlık en önemli sorun yavrularımızda , onun çözümü de aslında bizde. Bol bol sıvı tüketelim ,üşütmeyelim ve çocuklarımız hasta olmasınlar. Anne olmak zor meslek ,bazı şeylerden kendimizi çekmemiz gerekiyor bu da onlardan biri .Sağlıklı günler hep sizlerle olsun…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın