Çocuklarda Göz Tembelliği

31 Ocak 2013 0 Yazar: Aile Merkezi

Çocuklarda Göz Tembelliği

Çocuklarımız hatta bizler içinde en önemli şey göz sorunumuzun olmamasıdır. Bizler derdimizi söyleyebilmemize rağmen çocuklarımızın derdine derman sadece göz doktorlarından gelebilmektedir. Bu yüzden çocuklarımızın göz kontrollerinin zamanında ve düzenli olarak yaptırılması gerekiyor. Eğer çocuğumuzun gözünde bir problem varsa erken teşhisle bu giderilebilmektedir.

Günümüzde her 100 çocuktan 3 ünde göz tembelliği görülmektedir. Göz tembelliği nedir diye merak ediyorsanız eğer ,göz tembelliği gözün herhangi bir nedenden dolayı görememesi ,görme olanağının kaybolmasıdır. Bu nedenle erken tanı ve teşhisin konması çok önemlidir. Göz tembelliği olan çocuklarda ilk olarak gözün sıralı olarak yarım saat yada saat başı değiştirilerek dinlendirilmesi gerektiği için kapatılarak tedavi edilebilenir. Göz tembelliği olan çocuklara muayene edildikten sonra ihtiyaca göre de gözlük verilmektedir.

Ocak ayında göz kontrolüm vardı ve devamlı gitmiş olduğum Göz Doktorum Ayfer Karaman genel kontrollerimi yapmıştı ve göz numaralarımın arttığını söyledi ,lens değişikliğine gidildi. O arada da İpek 1cimcime aklıma geldi ve onun göz kontrolleri için ne yapmam gerektiğini sordum ,o da 3 yaşına geldiği zaman daha iyi bir sonuç alırız demişti .Zaten çocukta şaşılık yada gözle görülebilen bir rahatsızlık yoksa sorun yoktur dedi ,3 yaşına geldiğinde görüşürüz dedi. Biraz daha araştırdıktan sonra gerçekten de 3 yaşın önemli olduğunu öğrendim. Aman sakın gözlerinizi ihmal etmeyin , 6 ay içerisinde o kadar dikkat etmeme rağmen devamlı bilgisayar başında olmamdan dolayı göz numaralarım artmıştı ve artık beni rahatsız ediyordu. Şimdi lens numaralarım değişti de düzeldim.

Çocuklarımızın sağlığı her şey den önemli ve bizler onlar için en güzelini yapmamız gerekiyor. Eğer çocuğunuzda gözünü devamlı kırpma, kaşıma, şaşılık, başı öne eğerek bakma ,cisimlere yandan bakma yada bunlara benzer bir şey görürseniz çocuklarınızda mutlaka göz doktoruna götürün. Ne kadar erken tedavi edilirlerse hem sizin için hem de çocuğunuz için daha iyi olacaktır. Sağlıklı günler ve çocuklarımız olması dileğiyle…