İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Orhan Meriç İle Röportaj

2013 yılında babalarla da röportajlarımız olsun dedik ve ilk adımı atmıştık.Bu haftada sizlerle 1Baba röportajımız olacak.Gün Yayıncılık dediğimiz zaman zaten herkesin aklına hemen Orhan bey  gelir.Bizim tanışmamız ve yaptığımız işler çok güzel oldu ve Baba olarak ta neler yapar,yapmış onları öğrenme fırsatımızı bize verdi.Orhan bey çok aktif 1Baba,hem çocuğuna bakıyor hemde işinde başarılı.Eşiyle beraber kızları için ellerinden geleni yaptılar, yapıyorlar da.Keşke her Baba ve Anne onlar gibi olabilse.

Aktif olarak www.birinciblog.com adresinde yazmaya devam ediyor,yazılarına ulaşmak içinde tık tık lütfen.

Orhan beyle röportaj yaparken 1Baba olarak neler yaptığını birkez daha gördük ve uzun bir röportajımız oldu ,bunu 1. bölüm 2. bölüm şeklinde yayınlayabiliriz aslında.Tadı damağınızda kalacak bir röportajla sizleri baş başa bırakıyoruz.Gün Yayıncılığın sloganı olan “TÜM CEVAPLAR İÇİN GÖZÜNÜZ ÜSTÜMÜZDE OLSUN…”  bizde bununla devam ediyoruz.Hadi buyrun 2013 ün ikinci babası Orhan Meriç sizlerle…

İlk yazımız Cevapsız Soru Kalmasın.

Diğer yazımız için tık tık lütfen .

Çok teşekkürler Orhan bey, Çok teşekkürler Gün Yayıncılık,çok teşekkürler Baba…

Bize kendinizden biraz bahsedebilir msiniz?

Yayıncılıktan önce ben aslen arkeolog ve sanat tarihcisiyim. Küçük yaşlardan beri arkeolog olucam diye geziyormuşum babamda doktor, mühendis ol diye sıkıştırmadığı için istediğim bölümü kazanıp okudum. Üstüne birde mimarlı tarihi masterı yaptım İTÜ de oda kendi seçimimdi.

Peki Eğitiminizi Mesleki olarak kullandınız mı?

Evet Umut Sanatta bir belgesel için mesleki bilgimi ciddi anlamda kullanım. bütün ege kıyılarını karış karış gezdim. Tatmin oldummu oldum. Umut sanat çok ilginç bir şirkettir her şeyi öğrenebilirsiniz televizyonculuk için konuşuyorum. Tam işim bitti ben gidiyorum derken televizyon sektörüne bi ucundan girdik tamamen alaylı bir şekilde.Bütün sektörün süreçlerini oradan öğrendikten sonra Umut Sanattan 8 sene çalıştıktan sonra mezun oldum diyebilirim. Daha sonra 2 sene dvd sektörü oradanda tesadüf eseri televizyona adım attım.

Yayıncılığa ne zaman geçiş yaptınız?

Gün yayıncılık 30 yıllık bir aile şirketi. Ben zaten dışarından destek veriyordum ama televizyondan sıkılıp kendime tam “Televizyoncumuyum ben ne işim var burada” sorularını sorduğum zamanlarda eşim bana yardıma gel artık diye çağırması ile başladı.

Birazda ailenizden özellikle de kızınız Lara Nurdan bahseder misniz?Orhan Meriç&Lara

Lara Nur Ekim 2007 de dünyaya geldi ben ozaman televizyondaydım ve çok yoğun çalışıyordum gece 9 10 gibi  işten çıkıp eve geliyordum. Çok zorlu bir süreç geçirdik ilk 6 ay çünkü o zaman yayıncılık işinde değildik. Niye uyumuyor? Gazımı var? Herkesin yaşadığı genel kabuslar bizim evdede vardı. Anne bütün gün evde yorulmuş bebekle ben işten geliyordum yorgun argın ben ilgileniyorum işe giderken yorgun gidiyorum. Çözüm arıyorduk açıkcası çocuğun problemleri ile ilgi tesedüfi bir şekilde benim eski bir arkadaşımla görüşürken onun okuduğu ve uyguladığı bir kitaptan bahesetti. Kitabı bize gönderdi uygulayıp gerçekten çözüm olduğunu gördük. Kitaptakileri uygulamaya başladıktan sonra eşim denizin hayatı gerçekten değişmeye başladı. Hiçbiryere çıkamayan kadın Lara nuru bana bırak dışarı çıkabilir oldu.

Lara Nura bakmak konusunda çekinceleriniz varmıydı?

Orhan&Lara

Hayır. En başından beri zaten bezi vs. gibi bakımları ile ilgileniyordum sonuçta lara nur ikimizde kızı. Ben doğumada girdim. Göbek kordonu kesilip kaldırıldığında ilk beni gördü “senmisin benim babam” dergibi bir bakışı vardı. Dona kaldım ben. Hatta annem bana bu konuda kırgın lara ilk seni gördü ve bunbdan dolayı sana aşık diye. Lara Nur 2 yaşına gelipte ben işi değiştirdiğimde dahada çok beraber olamya başladım. O zamanlar iş düzenini lara nura göre düzenleyip bir gün ben bir gün deniz hanım çalışyorduk. Laranın rutinini bozmamak için annesinin yaptığı her şeyi benimde yapmam gerekiyordu ki hepsinide öğrendim. Bu bana özellikle feci bir yemek bilgisi kazandırdı. En başta kavga kıyamet basit zeytin yağlı yemeklerle başladık. İlk yaptım iğrenç oldu ikincisi idare eder üçüncüde süper oldu. Şimdi deniz ben bırakayım bu işleri sen yap diyor. Tek derdimiz kızımıza doğal ürünler yedirebilmek. Hatta uzun süre bizim evde tek öğünlük yemek yapıldı.

Lara ile beraber yemek yapıyor musunuz?

Yemek yaptık çok ta eğlendik.Annemiz en başından beri makas,bıçak gibi aletleri kullanmamıza izin veriyordu.Bir gün annesi mutfakta yemek yaparken birden aaa bende yapıcam dedi ve eline aldı bıçağı havuç kestirdik tabiî ki kontrollu olarak,beraber çok eğlendik.

Elimden geldiğince seminer ,eğitim geziyorum.Gün yayıncılıkta ve Baba olarak hayatımız bu şekilde geçmekte.

Her gün yoğurt mayalardım, adı da Babacı Yoğurdu olmuştu.Bazı zamanlar hazır aldığımızda bu Babacı Yoğurdu derdi. Mutfak merakım vardı zaten bu daha çok arttı.

Lara ile ilgili yaşamış olduğunuz ve unutamadığınız bir olay var mı?

2.5-3 yaşlarındaydı Bostancı sahilde gezerken denizde bişey görmüş ve onu almak için denize girmişti bele kadar suyun içindeydi.Apar topar eve gittik. Artık önlemimi alıyorum yedek taşıyorum yanımda.

Lara&Orhan

Babanızla sizin aranızda farklılıklar var mı?

Babamla aramız çok iyiydi.Mesleğimi seçerken bile bana diretmedi,illa bunu olacaksın diye ısrar etmezdi.Babama saygımız çoktu onun yeri ailemizde önemliydi,otoriterdi ama birbirimizi çok seviyoruz.

Gün Yayıncılık Banner

Gün Yayıncılığa buralardan ulaşabilirsiniz

facebook.com/gunyayincilik

twitter.com/gunyayincilik

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın