İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Televizyon ve Çocuklar

Televizyon ve Çocuklar

Televizyon hayatımıza girdiğinden beri çok fazla değişiklik oldu. İnsanlar birbirlerinden soğudu, konuşmaz oldu, hatta izledikleri şeylerden etkilenip hayatlarına son verenler bile oldu. Peki televizyonun hayatımızda ki yeri ne ?Size göre televizyon hayatımızın kaçta kaçına sahip olmalı? Çocuklarımızı etkilemekte mi?

Geçenlerde babaannem anlatıyordu ,televizyon yokken komşularının aldığını ve ilk defa televizyonla nasıl karşılaştıklarını. İşte o zaman ki anlayışla şimdiki anlayış arasındaki çok açık görebiliyoruz. Babamlar gittikleri yerde oturdukları yerden kalkmadan televizyon seyredip ,film bittikten sonrada kalkıp evlerine gittiklerini anlatmıştı. Şimdi olsa çocuklarımızı evimizdeki televizyonları beğenmediklerini söylemeye hatta kıyaslamalara bile başladılar. Zaman çok hızlı ilerliyor ve çocuklarımız başkalarından göre göre istekleri de büyümeye devam ediyor.

Çocuklarımıza ne kadar sıklıkla televizyon seyretmeliyiz? Doğumdan itibaren çocuklarımıza televizyonun yanına bile yaklaştırmayın diyen çok insan olmuştur. Ya doktorunuz yada etrafınızdaki insanlar televizyonun zararlı olduğunu söylemiştir.6. aydan itibaren çocukları televizyondan uzaklaştırmak çok fazla karşısında bulundurmamak gerekir. Bir tanıdığımızın çocuğunun kulağında sorun var ve duymuyor, doktor kulağına cihaz takılmasını önerdi ve 6.aydan itibaren kulağına cihaz takıldı. Kulağında cihaz olduğu sürece televizyonun açılmaması gerektiğini söylemiş ,çünkü çocuğun anne-baba ve etraftaki insanların seslerini öğrenmesi gerekiyordu. Televizyon açık olduğu sürece çocuğun işitme sorunu yaşayacağını söyledi. Bu çok doğru gerçekten.

Televizyon seyreden çocuklarımızın Bebek ve Çocuk Televizyonlarını seyretmelerine önem göstermeliyiz. Çocuklarımızın bizimle olduğu sürece izlediğimiz dizi ve programlara dikkat etmeliyiz. Kavgalı film ,dizi yada her hangi bir şey izlenmemeli. Bazı çizgi filmlerinde çocuklar üzerinde yan etkileri olabiliyor. Dövüşlü olan çizgi filmleri çocuklar okullarında yada bir arada olduklarında yapmaya çalışıyorlar. Çocuklarımızın televizyon karşısında olduğu süre toplam 1-2 saat olmalıdır. Elimizden geldiğinde onlarla kaliteli zaman geçirmek için yeni şeyler bulunmalı ,hem onlar hem de bizler için eğlenceli zaman geçireceğimize eminiz. Biz İpek 1cimcime ile her hafta sonu kaliteli zaman geçirebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Onunla olduğumuz saatlerin önemi ve değeri çok büyük. Sizde çocuklarınız ile güzel şeyler yapabilirsiniz hatta yaptığınız şeyleri bizlerle de paylaşın.

Çocuklarınızla daha çok ilgilenin, onlarla beraber olmaktan kaçınmayın. Bazı zamanlar sizi yorabilirler ama onların heyecan ve istekleri sizi eminiz sevindirecek ve istek ,arzu verecektir. Hadi kaliteli zaman geçirme zamanı 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın