İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR ?

Saç bakımı denilince bayanların büyük bir kısmı nasıl bir bakım yapılacağı konusunda herhangi bir bilgi ve birikim olmadan oradan buradan duydukları saç bakım yöntemlerini uyguluyorlar. Oysaki saç bakımının temelinde saçlarınızın sorunlarını tespit etmek ve bu saç sorunlarına özgü saç bakım yöntemlerini uygulamak gerekmektedir. İsterseniz bazı saç problemleri ve çözümlerine bakalım 🙂

Uzun ve şekle girmeyen saçların bakımı nasıl olmalı?

Uzun saçlara şekil vermek zordur. Biraz daha hacimli ve dalgalı görünmesini istiyorsanız saçlarınızı yıkayıp nemini aldıktan sonra bolca köpük sürün. Ardından kalın bigudilerle saçınızı sarın. Yarım saat beklettikten sonra bigudileri açın ve parmaklarınızla şekil verin.

Seyrek yıkanan saçların bakımı nasıl olmalı?

Talk pudranızı saç diplerine serpiştirin. Ya da yüz temizleme toniğini bir parça pamuğa dökün ve saç diplerinizi bununla temizleyin. Ardından saçınıza birkaç damla parfüm sürün. Bir öneri daha: Saçlarınızı iyice tarayın ardından diplerine az miktarda saç köpüğü sürün ve kalın bigudilerle sarın. 15 dakika sonra saçlarınızı açın ve istediğiniz şekli verin.

Perması eskimiş saçların bakımı nasıl olmalı?

Saçı permalı olan kadınlar genelde kremli şampuanlar kullanır. Permanızın süresi dolmaya başladığında bunlardan uzak durun. Çünkü kremli şampuanlar saçı ağırlaştırır, bukleleri çeker. Saçlarınızı normal bir şampuan ile yıkadıktan sonra bukleleri koruyan kremlerden sürün.

Çok cansız ve dökülen saçların bakımı nasıl olmalı?

Saçların cansız olmasının en büyük nedeni yetersiz kan dolaşımı. Bu, aynı zamanda saçların dökülmesine de yol açıyor. Kan dolaşımını artırmak için günde iki kere saç derinize parmaklarınızla masaj yapın. Faydasını göreceksiniz. Taramak da farklı bir masaj yöntemi.

Boyası akan saçların bakımı nasıl olmalı?

Kına, boya, ya da geçici boya, mutlaka her yıkamada biraz rengini kaybediyor. Bunu engellemek için son durulama suyuna bir miktar sirke karıştırın. Ekşi, boyanın akmasını engelliyor aynı zamanda saça parlaklık verdiğinide göreceksiniz.

Uzun ve zor taranan saçların bakımı nasıl olmalı?

İnce telli ve uzun saçlar yıkadıktan sonra birbirlerine dolanırlar. Bunu önlemek için kayısı özlü şampuanlar ve saç kremleri kullanın. Kayısı özünün içindeki yağ, saçların içiçe geçmesini önler.

Elektriklenen  saçların bakımı nasıl olmalı?

Saçların elektriklenmesi çeşitli nedenlere bağlı. Ancak en önemli neden, yanlış yıkama ve tarama. Saçınızı çitileyerek yıkıyorsanız, elektriklenmesi ve kabarması normal. Aynı zamanda metal saç fırçaları ve kuru fırçalama saçı elektriklendiriyor. Kullandığınız saç fırçası kıldan ya da ahşaptan olmalı. Bunu önlemek için saçınızı yumuşak bir şekilde yıkayın. Tarama aşamasında ise fırçaya bir miktar saç kremi sürün. Krem, saçın elektriklenip kabarmasını önler.

Fön tutmayan saçların bakımı nasıl olmalı?

Gerçekten de bazı saçlarda uzun fönlerden sonra bile model hemen kayboluyor. Çok ince telli ya da çok kalın telli olanlarda böyle bir sorun olabilir. Eğer saç teliniz çok inceyse hacim katan şampuanlardan kullanın. Ayrıca yıkamada saç kremini ya hiç kullanmayın ya da çok az kullanın. Kalın telli saçlar da şekle girmekte zorlanırlar. Şampuandan sonra durulama gerektirmeyen saç kremleriyle bakım uygulayın. Fön çektirmeden önce saçınızı bir miktar köpükleyin.(bu işlemi düzleştirici yada maşa kullanıyorsanızda uygulayabilirsiniz)

Sigara kokusuna karşı saç bakımı nasıl olmalı?

Saçınızı biraz ıslatın, ardından güçlü bir şekilde tarayın. Başınızı öne doğru eğin ve enseden tarayın. Saçınızı iyice havalandırdıktan sonra bir miktar parfüm sıkın.

Kırık saçın bakımı nasıl olmalı?

Mutlaka bir-iki santim kestirmelisiniz. Bunun dışında özel saç bakım kremleri kırık uçları tamir eder. Saçlarınızın kırılmasını önlemek için çok sıcak kurutmamalı saçları tararken nazik olmalı Ve havluyla nemini alırken dikkatli olmalısınız. Ayrıca malesefki bir çok saç takasıda saçı kırıyor.

Gelelim evde hazırlaması kolay özelliklede bayanların çok şikayetçi olduğu yağlanma ile ilgili doğal bir maskeye

Bir kahve fincanı elma sirkesi, bir tatlı kaşığı kekik suyu ve bir çay kaşığı Tuzu karıştın. Saçınızı yıkadıktan sora saç diplerine friksiyon yaparak sürün. İki Saat ılık havlu sarıp bekleyin. Ardından durulayın. Bu işlemi haftada bir tekrarlayın.Günü kurtarmak için ise yukarda bahsettiğim gibi talk pudrayı saç diplerinize uygulayın 🙂

KENDİN İÇİN ZAMAN AYIRMAYA VAR MISIN ?

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın