Doğru Şampuanı Kullanıyor Muyuz ?

Doğru Şampuanı Kullanıyor Muyuz ?

13 Ocak 2013 0 Yazar: Aile Merkezi

Doğru şampuan nasıl seçilir? seçtiğimiz şampuanın saçımızın ihtiyacını karşılayıp karşılamadığına kaçımız özen gösteriyoruz? Maalesef bu sayı çok değil … hadi bakalım saç derimize uygun şampuanı seçelim 🙂

Normal saçlar için şampuanlar, saçlı derinin nem ve yağ oranını dengede tutar. Sebum üretimi fazla olmayan saç tipleri için uygundur. Saçlarınızı yıkadıktan sonra 24 saat içinde yağlanma olmuyorsa normal saç tipine uygun şampuan kullanılmalıdır.

Yağlı saçlar için şampuanlar, saç derisindeki sebum oranı fazla olan kişiler için uygundur. Her gün ya da gün aşırı kullanılması halinde saçtaki yağ oranını dengeler. Saçtaki sebum dengesini sağlayan bu şampuanlar aynı zamanda statik elektriği de azaltır.

sebum: Cilt üzerindeki yağ

Kuru, yıpranmış, boyalı saçlar için şampuanlar, kalıcı saç boyaları, renk açıcılar, perma solüsyonları, kimyasallar, aşırı fön gibi işlemlerle fiziksel olarak zarar görmüş saçlar için uygundur.Yenileme ve bakım özelliği açısından geliştirilmiş formülleriyle saçın kaybettiği nem dengesini yeniden sağlarlar.

Kepek şampuanları, kepeğe karşı etkinliği kanıtlanmış aktif maddeler içerirler. Her gün düzenli olarak kullanıldığında gözle görülür kepek oluşumunu engeller.

minik bir not 🙂 Kremli şampuanlar, yağlı saçlar dışında her saç tipinin çeşitli ihtiyaçlarına göre formüle edilen ve bakım özelliği ön plana çıkarılan ürünlerdir. Yağlı saçlara sahip olan kişilerin kremli şampuan kullanması saçlarının daha çabuk yağlanmasına neden olur.

Saç kremi saç uçlarına mı diplerine mi uygulanmalı?Şampuan kullanımının devamında en çok ihtiyaç duyduğumuz ürünler saç bakım kremleri, maskeler, sıvı saç kremi ve saç şekillendiricileridir. Genel olarak, bu ürünlerin pH değeri saç derisine uyumlu değildir. Bu sebeple sadece saç uçlarına uygulanabilen ürünlerdir. Saç diplerine uygulanmamalıdır.

Hafta da bir maske Saç maskeleri, onarıcı proteinler, saçın kolay taranmasını sağlayan, parlaklığını artıran ya da nemlendiren etken maddeleri içerirler. Banyo sırasında saçta 2-3 dakika bekletilerek uygulanırlar. Haftada bir uygulanması yeterli olacaktır.

minik bir not daha 🙂  Saçlarınızı yaz-kış ılık su ile yıkamalısınız.

Bir sonraki yazımda saç bakımı nasıl olmalı hakkında bilgiler vereceğim ve ufak bir doğal saç maskesi tarifi de sizlerle olacak ailemerkezi sitesini takip edin 🙂

KENDİN İÇİN ZAMAN AYIRMAYA VAR MISIN ?