İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kordon Kanı Hayat Kurtarıyor

Umut Olun,Hayat Kurtarın !

Ne anlamlı bir söz değil mi? Onu söyleyen sizlerden ,herkesten, dünyadan bir tek KAN istiyor ve biz bunu yapmıyoruz. Nedeni ni belki de bizlerde bilmiyoruz. Sadece bir tüp kan vermeyle ölünmüyor değil mi?
Kordon Kanı kök hücreleri için kan bağışı yapılması gerektiği geçenlerde ve aslında uzun zamandan beri konuşuluyordu fakat her zaman ki gibi bu konuda diğerleri gibi ertelenmiştir. Elimizden geleni yapsak hem onlar mutlu olsa hem de biz mutlu olsak daha güzel olmaz mı? Kordon kanı bankacılığı diye bölümler var ,biraz pahalı olmasına rağmen anne-babalar buralara gitmektedir.

Bir anne Bazı Kordon Kanı Bankacılığı yapan şirketleri araştırmış onun verilerine göre İstanbul’dakiler şu şekilde :
• BABYGORD:ABD(TURKIYEDE AMA ABD YE GONDERIYOR)
• CRYOBANK:ABD(TURKIYEDE AMA ABD YE GONDERIYOR)
• GENKORD:ISTANBUL
• ACIBADEM:ISTANBUL
• YASAM BANKASI:ANKARA

Peki Kök Hücre nedir?

Kök hücreler insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücrelerine dönüşebilen ana hücrelerdir. Kök hücrelerinin vücutta en fazla olduğu dönem ise anne karnındaki bebeklik dönemindedir. Kordon kanı bebek doğduktan sonra plasentanın içinde kalan kandır ve bu çöpe atılmaktadır. Bunun saklanması işte bizim elimizdedir. Eğer kabul ederseniz bu kanı saklayabilirsiniz.

Kordon kanı nasıl alınır ve nasıl saklanır?

Kordon kanı bebek doğduktan sonra göbek kordonunun mandal ile tutulmasından sonra kesilerek alınır. Plasentanın içinde kalan kandır ve bunun anneye ya da bebeğe hiçbir sakıncası yoktur. Eğer aile Kordon Kanını alacağını ve saklayacağını söylemişse doğum esnasında bu normal doğum ya da sezaryen doğum fark etmez o anda doğumhanede kanı alacak ekibinde bulunması ve toplanan kanında 24-36 saat içerisinde oda koşullarındaki sıcaklıkta taşınarak laboratuvara götürülmesi gerekiyor. Saklanacak yere götürülen Kordon Kanı ilerde olabilecek hastalıklara göre ayrılır hatta o anda kullanılamayacağı için dondurulur ve -196 derecede saklanır.
Bizler, ailelerimiz hatta tanımadığımız insanlar içinde bu Kanlar çok önemlidir. Anneler var örnek olarak karşımızda Gamze annenin yaşadıklarını yazdıklarını okurken hala gözlerim doluyor , ağlamaya başlıyorum. Neden çocuklarımız ANNESİZ kalsın…Çocuklarımız ,evlatlarımız annesiz kalmasın, hadi sizlerde bir tüp kan verin. Hayata bir adım atmalarına yardımcı olacağımız çok kişi var.
GEL ARTIK ANNE…diyen çok fazla çocuk var.
“En kızgın olduğunuz zamanlarda doğumdan sonra saydığınız ve şükrettiğiniz o 10 küçük el ve ayak parmağını düşünün.” Diyor Gamze annenin bloğunda ,ne kadar doğru güzel bir cümle değil mi?

http://atakan310309.wordpress.com/
http://yasamadestekverenler.blogspot.com/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın