Çocuğumun Konuşması Anlaşılıyor Mu?

Çocuğumun Konuşması Anlaşılıyor Mu?

20 Aralık 2012 0 Yazar: Aile Merkezi

Her çocuğun büyüme evreleri farklı olduğu gibi aylarında ya da haftalarında yapacakları hareketler diğer çocuklara göre değişiklik gösterebilir. Anne ve babalar bunun normal olduğuna kendileri inandırmalı ve kesinlikle karşılaştırma yapmamalıdır.

Bebeklerin ilk belirtileri ,bizlere artık ben büyüyorum haberin olsun dedikleri ilk belirtiler AGU gibi sesler çıkarmak, dönmek, gülücük atmak daha neler neler. Emeklemeye başladığı zamanda acaba ne zaman yürüyecek diye hayıflanmaya başlar etrafımızdaki çocuklarla karşılaştırmaya devam ederiz. Yürümeye başlar seviniriz eee artık emekledi, yürüdü deriz artık bir ses çıkarsın anne-baba desin cümleler kursun isteriz. Ve zamanı geldiğinde bu isteklerimiz olur da ama zamanla tabi ki. İpek 1cimcime hepsini gerçekleştirdi ve konuşma evresine girdi . Geçenlerde anneannesinden duyduğu BURCU kelimesini kendince söylemeye çalışıp BUYCUU diye tekrarladığında biz çok sevinerek aaa BURCU diyor diye havalar uçmuştuk. Aslında bu doğru değildi çünkü kelimeyi yanlış söylüyordu. Biraz düşündükten sonra bunu anladım ve o BUYCUU dediği zaman Annecim BUYCU değil BURCU dedim ama inat eder gibi hala BUYCUU diyor. Tabi bu bizim için sevinç kaynağı çünkü İpek 1cimcime ilk defa bir şeyler söylemeye başlamıştı. Çocuğum konuşmaya başlamıştı ve konuşması da anlaşılıyordu. Baba-dede-mama-anne-abi kelimelerinin yanına artık BUYCU ve BATU eklenmişti.

Anne –baba olarak sakın çocuklarınızın üzerine konuşamıyor diye gitmeyin, kendinizi de sitrese sokmayın. Çünkü illaki biraz zaman geldiğinde konuşacaklar. Erkek çocukları hep geç konuşur diye bir söylem var belki bu bazı çocuklarda doğru ,gerçekten de 3 yaşına kadar konuşamayan yada konuşsa da konuştuğu anlaşılmayan çocuklar var, bunların çoğu da erkek. Anne-babalar belki bu çocukları oyun okullarına götürebilir ,arkadaş edinmelerine yardımcı olabilirler. Bence yapın ve deneyin. Çocuklarınız için her şeyi yapmalısınız.

Çocuğumun konuşması anlaşılmıyor diye de sakın üzülmeyin ,zamanı geldiğin de göreceksiniz ki oda sizler gibi konuşabilecek. Hadi çocuklarınıza kocaman sarılın ve öpün, öyle bir evlada sahip olduğunuz için şükredin.