İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tümay Öztürk İle Röportaj

Anne olmak sadece çocukla ibaret değildir.Hem evinin temizliğini yapacak,hem çocuğuna bakacak ,hem çalışacak hemde eşine yardımcı olacaktır.Bu kadın olmanın ve anne olmanın kuralıdır belkide.Anne karnım acıktı,hanım bugün yemekte ne var diye soran eşlerimiz,çocuklarımız yada etrafımızda tanıdıklarımız illa ki vardır.Bu haftaki konuğumuz bir mutfak aşığı,yemek yapmayı çok seven bir kadın ,anne hatta Elektrik Mühendisi…

Evet bu haftaki konuğumuz tumayinmutfagi.com un kurucusu Tümay Öztürk. Bizlerle olduğu için teşekkür ediyoruz ve bu güzel söyleşimizi sizlerle paylaşıyoruz.Keyifli okumalar herkese.

Merhaba Tümay hanım kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

1978 Ankara doğumluyum. Rize’liyim. İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. Şu anda da aktif olarak özel bir şirkette Aydınlatma Uzmanı olarak mesleğimi yapıyorum. 7 senelik evliyim ve 2 yaşında bir kızım var. Ayrıca da www.tumayinmutfagi.com isimli bir yemek bloğum var. Yemek yapmayı, yeni lezzetler yaratmayı ve sunmayı çok seviyorum. Bu yoğun ve stresli çalışma hayatımda mutfak benim için bir terapi yeri.

Anne olduktan sonra hayatınızda neler değişti?Çocuk yaşamınızı etkiledi mi?

Anne olduktan sonra hayatım çok değişti. Çünkü artık kafamda sürekli sorumluluklar var. Eskiden de plansız hareket etmezdim ama şimdi çok çok daha fazla planlıyorum her şeyi. Olabildiği kadar tabi. Bir yere gitmekten tutun da, mutfakta yapacağım yemeğe kadar her şeyi planlıyorum ki Simay’la olan vaktim den de çalmayayım. Çünkü sonuçta Simay çalışan bir anne-babanın kızı. Bizleri çok özlüyor. Biz de O’nu. O yüzden eve gelince bir de işlere dalarsak O’na haksızlık yapmış oluruz. Artık hayatımda her şey Simay odaklı 🙂

Simay nasıl bir bebeklik dönemi geçirdi, her annenin yaşadığı sorunları sizde yaşadınız mı?

Simay aslında şu yaşına kadar çok güzel bir bebeklik geçirdi. Simay mutlu bir bebek. Sevmeyi ve sevilmeyi çok seviyor. Etrafında onu seven insanların olmasını ve hep onunla oynamalarını çok seviyor :)Uykusu dışında bana hiç zorluk çıkarmayan bir bebek. Özellikle yemek konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorum. İştahı çok yerinde. Hatta aile arasında lakabı “Küçük Gurme” :)(En sevdiği çorba, brokoli ve tarhana çorbası. En sevdiği yemek karnabahar yemeği. Somonu portakal sossuz yemez:)Dilinin ucuyla tadına bakmadan hayatta ağzını açmaz. Testten geçersem yer yemeğini :)Zaman zaman balık yedirirken sıkıntı çekebiliyorum. Öyle zamanlarda da yedirmek istediğim balığı köfte şeklinde hazırlayıp yediriyorum. Kesinlikle şeker ve şekerli gıdalar yedirmiyorum. Yemeklerimi zeytinyağı ile pişiriyorum. Öğüterek deniz tuzu kullanıyorum. En azından şu anda her şeyine ben karar verebiliyorken en iyisini yapmaya çalışıyorum. Tüm bu olumlu özelliklerin yanında tek sıkıntım; uyumayan bir bebek. Daha doğrusu kısa uykularla hemen şarj olabilen çok enerjik bir bebek:)

Yemek yapmak nasıl bir duygu?Yemek yaparken nelere dikkat edersiniz?

Yemek yapmak çok keyifli bir duygu. Yemek yaparken öncelikle her kullandığım sebze ve meyvenin taze ve mevsiminde olmasına dikkat ederim. Yemeklerimi zeytinyağı ile hazırlarım. Öğüterek deniz tuzu kullanırım. Sıklıkla kendi yoğurdumu, salçamı, ekmeğimi zaman zaman da makarnamı kendim yaparım. Tüm reçellerimi, turşularımı kendim hazırlarım. Konserve ürün kesinlikle satın almam. Mutlaka o yemeği yaparken çok klasik olacak belki ama sevgimi ve tüm enerjimi katarım. Yemek piştikten sonra da güzel bir sofra hazırlamayı ve ikramlarımı süsleyerek sunmayı severimJ Evde sadece eşimle bile olsakJ

tumayinmutfagi.com nasıl ortaya çıktı, bizimle paylaşabilir misiniz?

Muhteşem yemek yapan bir annenin kızı olarak, evlenene kadar mutfakla ilişkim olmadı. Ders çalışmaktan, kazandığım okul birinciliklerini elimde tutmaya çalışmaktan ilgilenmedim mutfakla. Evlendikten sonra bende de annem gibi güzel sofralar kurma, çeşit çeşit lezzetli yemekler hazırlama ve sunma hevesi geldi. Kendimi önümde önlük mutfakta buldum. Sabahtan akşama kadar bir şeyler yapıyor, onları süslüyor ve sofralar kuruyordum. Bu işi doğru yapıp yapmadığımı anlamak için de bir mutfak okulunda eğitim aldım. Hala da zaman zaman eksik olduğu düşündüğüm konularda eğitimler almaya devam ediyorum.

Daha sonra yaptığım bu tarifleri ve çektiğim fotoları toparlamak için bir blog açmaya karar verdim. Bloğu açmamdaki en büyük etken, ilerde bir çocuğum olursa ve de kız kardeşim de evlenirse, benim gibi tarif araştırmaları gerektiğinde benim sayfama bakmalarını istememdi ve bu amaçla yaklaşık 2,5 sene önce bloğumu açtım. Çok kısa sürede çok güzel yerlere geldi sayfam. Çünkü tariflerimi özenle hazırlayıp, bire bir ölçüleri ile ve tüm detaylarıyla anlatarak koymaya çok önem verdim. Şimdi 2 yaşında bir kızım, 2 senelik evli bir de kız kardeşim varJ İlerde inşallah özellikle çocukları da kapsayan çok güzel projelerle karşınıza geleceğim.

Simay ile mutfağa girdiğiniz anlar oldu mu?Çocuğunuzla Kaliteli Zaman geçirmek için neler yapıyorsunuz?

Bir kadın, bir anne ve bir yemek bloggerı olarak zaten sıklıkla zamanım mutfakta geçiyor. Hatta Simay beni evde bulamadığı zaman ilk mutfağa gelir bakar:)O yüzden de Simay’la da mutfağa giriyoruz ama şu anda bana pek yardımcı konumunda değil tabi:) Daha çok topladıklarımı dağıtmak ya da yaptıkları tatmak noktasında etkili:)Ama şimdiden ona minik kurabiye kalıpları aldım bile:) İlerde beraber çok şey var yapacağımız:)

Simay benim her şeyim… Herşeyden önce O gelir. O yüzden de ne kadar işim olursa olsun onunla zaman geçirmeyi çok ama çok seviyorum. Genelde beraber çocuk kitaplarını ve dergilerini okuyor, şarkı söyleyip dans ediyoruz. Hava güzelse mutlaka dışarıda parktayız zaten :)Çoğu zaman ben ondan daha çok zıplar ve oynarım ki beni mutlaka “yavaaaşşş” diye uyarır:)

 

Çalışan anne olmanın zorluklarını yaşıyor musunuz?Devletin hamilelikten sonra vermiş olduğu izin için ne düşünüyorsunuz?

Bence çalışan ya da çalışmayan her annenin işi zor. Çünkü ister bir ofis ortamında çalışsın ister bir ev, ne olursa olsun birçok işi de beraberinde yürütmek zorunda. Çocuk yetiştirmek çok zor. Zor büyüyor, emek ve özveri istiyor. Kendi durumuma göre değerlendirmem gerekirse, kesinlikle hem çalışıp hem de anne olmanın zorluklarını yaşıyorum. Bir kere günün büyük bir kısmını iş yerinde yani kızımdan uzak geçirdiğim için, akşam ne kadar yorgun ve stresli gelirsem geleyim onunla oynamam ve ilgilenmem gerekiyor. Onu yedirmem, yıkamam, konuşmam ve uyutmam gerekiyor. Ayrıca çalışmıyor olsaydım belki de Simay bugün geceleri daha çok uyuyan bir bebek de olabilirdi diye de düşünmüyor değilim.

Doğum sonrası izin tabii ki çok az. Tam bir düzen kurulmaya çalışıyor, tam bebeğiniz sizi de daha net algılıyor, o noktada her şeyi bırakmanız gerekiyor. Durum sıkıntılı yani.

Annenizle kendinizi kıyasladığınız zaman farklılıklar görüyor musunuz?

Bir kere yemek konusunda onun yakınından bile geçmiyorum diyebilirim çünkü o mükemmel bir aşçıdır:) Bir çiğ köfte yapar Urfalı zannedersiniz, bir Kumru yapar İzmirli sanırsınız :)Eli ve damağı ve kuvvetlidir. Ayrıca çok güzel el işi, dikiş ve süslemelerde yapar. Bloğumu açarken bana çok yol göstermiştir ve de örnek aldığım çok noktası vardır.

Tabii ki aramızda fark var. Bir kere nesil farkı var. Ben geç dünyaya geldiğim için aramızda yaş farkı da var. Benim annem (görenler inanmasa da) 70 yaşında. Bense 34. Ama yine de annem hiç çalışmamış bir ev hanımı olmasına rağmen kendisini çok iyi yetiştirmiş, her şeyi takip eden, çok enerjik ve aktif bir kadındır. O yüzden de her konuda konuşabilir, her şeyi anlatabilir ve paylaşabilirim onunla.

En son olarakta annelere ne söylemek istersiniz?

Annelik çok zor. Lütfen anneler çocukları ile sürekli iletişim halinde olsunlar. Zaman o kadae hızlı değişiyor ki, gelişen ve değişen zamana, ortamlara, teknolojiye ayak uydurmak bizler için bile çok zor bir hal alıyor. Bu noktada her şeyi kontrol edebilmek ve çocuğumuzla kopmamak için iletişimi hayatının hiçbir noktasında bırakmamak lazım…

Bu arada son zamanlarda Simay sürekli 1 baba 1 anne deyip duruyor. Malum şimdiki çocuklar teknoloji çocukları. Acaba sizin sayfanızı mı takip ediyor diye düşünmedim değil 🙂

8 Yorum

  1. Sibel 1 Eylül 2016

    Yeni tarifler öğrenmek onları severek yapmak gerçekten çok güzel. Yemek yemeyi ve yapmayı çok seven biriyim, Tümay hanımın tarifleri de hem çok güzel hem de bazıları kolay, kolaylıkla yapabiliyorum 🙂

Bir cevap yazın