İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Doğru” ebeveyn nasıl olunur?

Bugün maillerim arasında gördüğüm ve dikkatimi çeken bir konuydu aslında.Gerçekten “Doğru” ebeveyn nasıl olunur? Bizlerin bildikleri gerçekten doğru mu?Çocuğumuza davranışlarımız doğru mu? diye düşünmeden edemedim maalesef.

Hayat şartları zorlaştıkça çocuklarımızın büyüyeceği ortamda değişmekte.Kalabalık bir ortamda çocuğumuza nasıl davranacağız, evde yalnızken nasıl davranacağımız kişiden kişiye değişebilir.Bazı çocuklar kalabalık ortamda dikkat çekmek için elinden geleni yapar o anda anneler genellikle çocuklarına bağırırlar ,bu doğru mudur?Genellikle anne-babalar annelerinden ne gördüyse onu çocuklarına gösterirler.Çocuk ikilemde kalabilir.Anne-babaların davranışları çocukların üzerinde çok fazla etkilidir.Anne bağırdığı zaman baba niye bağırıyorsun diye çocuğu alıp öpmeye sarılmaya çalışırsa o zaman kötü bir durum oluşabilir.Eğer anne kızıyorsa babanında buna destek olması çocuğun arada kalmamasına yardımcı olmalıdır.Çalışan annelerin en büyük sorunu belki de çocuklarını başkalarına emanet edip gitmeleri ve çocukların iki farklı ortamda yetişmesi.Bir taraf herşeyi serbest bırakmışken diğer taraf sıkıyorsa işte o anda bir çözüm bulunmalıdır. Doğru ebeveyn çocuğuna bağırarak birşeyler yaptırmak değildir.Onun seviyesine inip doğruyu göstermenizdir.Sakın çocuğunuza yukarıdan bağırmayın.Onun yüzüne yakın olun ve konuşun ozaman göreceksiniz ki sizi anlayacak.

Doğru ebeveyn olabilmek içinde bazı kurallar konmalı diye düşünüyorum.Herkesin ,herşeyin kuralı olduğu gibi bununda elbet bir kuralı olmalı ve herkesin buna uyması gerekmektedir.Yapmış olduğu bir davranıştan dolayı çocuğa yemek yada sevdiği bir oyundan ayırarak bir ceza verilemez,onunla konulup kuralların aşılmaması gerektiği anlatılmalı ve çocuğa öğretilmelidir.İyi bir şey yaptığı zaman nasıl ödül vererek daha istekli olmasını sağlıyorsak bazı şeylerin kuralları olduğunuda belki ödül ile üstesinden gelebiliriz.Anne-baba olarak biraz dikkatli ve özverili olursak çocuklarımız iyi olacak ve mutlu olacaklar.Onlar mutlu oldukları sürece bizlerde kesinlikle mutlu olacağız.

Hadi çocuğunuza sarılın ve onunla kaliteli zaman geçirin.Onu sevin,sarılın ,okşayın,kıymetini bilin.Anne-baba olmak çok kolay değil bunun kıymetini bilip şükretmemiz lazım.Doğru ebeveyn olmak için elimizden geleni yapalım,araştıralım,bilgili anne-baba olalım.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın