İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okullarda Kıyafet Serbestliği Nasıl Karşılandı?

Bu haftaya nasıl başladık diye sorarsanız eğer biz duymuş olduğumuz haber yüzünden biraz üzüldük. Peki haber neydi? Haber Okullarda Kıyafet Serbestliğinin olması. Nerden çıkmıştı bu şimdi durduk yere diye sormadan geçemiyor insan.

Bizim zamanımızdan beri bu okullardaki kılık kıyafet konusu konuşuluyordu. O zamanki aklımızla normal kıyafetle gidelim derdik ama büyüdükçe ,hayat şartlarını öğrendikçe bunun doğru olmadığını öğrendik ,gördük. Hayat şartları maalesef bizim gözümüzden  o zamanlar iyi olmasına rağmen annemiz babamız ne düşünüyordu diye hiç düşünmezdik. Çocuktuk çünkü her şey pespembeydi. Şimdi anne-baba olduk , çalışıyoruz .Hayat şartları bizi zorladıkça gözümüz açılmaya başladı diyebiliriz.

Okullardaki bu kıyafet serbestliği çocuklarda nasıl tepki yapacak düşündüler mi acaba? Giymiş olduğu ayakkabı arkadaşının ayakkabısından kötüyse, en küçük şey saçına taktığı toka bile çocuklarda ters tepki yapacaktır. Herkesin durumu aynı seviyede değil ki. Ben çocuğuma markalı giysiler alıyorsam diğer çocuklar belki bunları giyemiyor, aileleri alamıyor. Herkesin aynı formayı giymesiyle bu sorun ortadan kalkıyordu aslında, herkes aynı seviyede oluyordu. Şimdi olmadı maalesef.

Çocuklar artık yarın ne giyeceğini düşünecek duruma gelecek. Biz anne –babalar bile işe gideceğimiz zaman ertesi gün ne giyeceğimizi düşünürken, devamlı giydiğimiz kıyafetleri hep giymekten bazı zamanlar sıkılır. Şimdi aynı şeyleri minnacık olan çocuklarımız yaşayacak. Onların yaşayacakları sitres ,sıkıntı eve ve okula da kesin yansıyacaktır.

Bizim zamanımızda çorabımızı değişik renkte giydiğimiz zaman ceza alır yada eve geri gönderilirdik. Şimdi çocukların hepsi rengarenk olacak ve belki bu çocuklar arasında çatışmalara da neden olacak. Okullardaki disiplinde belki azalıcak . Ne yapılması gerekiyor bilmiyorum ama 4+4+4 sisteminde olduğu gibi yeni yasaya biz böyle sesimizi çıkarsak ta maalesef başka bir şey yapamıyoruz.  Kabul edicez ,denicez ve göreceğiz. Hayata adım atarken çocuklarımızı daha neler bekleyecek göreceğiz. Herşey inşallah güzel olur, inşallah hayat şartlarımızı düzelirde çocuklarımız hiçbir şeyden eksik kalmazlar…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın