İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tansu Oskay İle Röportaj

İyi bir eğitimci,iyi bir anne Tansu Oskay…

İlk çocuğundan,11 yıl sonra tekrar anne olan,anneliğin en güzel yanlarını hem çalışarak hemde oğluna bakarak geçiren bir kadın,bir anne Tansu Oskay…1 Aralık 2012 Cumartesi günü BUMED’de düzenlenecek olan GORDON ENSTİTÜSÜ-ETKİLİ ANNE BABA SEMİNERİ nde bizler için yine bilgiler sunacak ve eğitimli anne baba olmamız için bir adım atmamıza yardımcı olacak.Eğer hala kayıt yaptırmadıysanız vakit kaybetmeden hemen kayıt yaptırın.Eğitim hakkında bilgi almak isterseniz tık tık lütfen.

Sorularımızı en içten bir şekilde cevapladığı için Tansu hanıma teşekkür ediyoruz ve bu güzel söyleşimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.Keyifli okumalar.

 Merhaba Tansu Hanım, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirdim. Çocuk-ergen-yetişkinlere bireysel danışmanlık, ebeveyn koçluğu, aile danışmanlığı yapıyorum, aile ve çocuk konusunda seminer ve workshoplar düzenliyorum. Gordon Enstitüsü Türkiye eğitmeniyim. Parenting –Ebeveynlik hakkında Hürriyet Aile uzmanlar ve Habertürk HT Hayat Aile Müdürü köşesinde yazı yazıyorum. “Pozitif Ebeveynlik” kavramını yaymayı kendime misyon edindim, ödülsüz-cezasız çocuk yetiştirilebildiğini, çocuk yetiştirmede pozitif ilişki kurmanın ne kadar önemli olduğunu, bunun mutlu aileler yarattığını eğitimlerimde ve yaptığım konuşmalarda anlatıyorum. Ayrıca yıllardır pek çok Dernek ve Sosyal Sorumluluk projesi içerisindeyim.

 İki çocuk annesi ve Çalışan Anne olarak neler yaşadınız?

İlk çocuğumda özel bir eğitim kurumunda çalışıyordum. Süt iznimin ve doğum iznimin pazarlık masasına yatırıldığını ve bunun iyi hissettirmediği dönemi hatırlıyorum. Çocuksuz olan olmayan iş arkadaşlarının nadir de olsa anne kimliğinden dolayı işe gelmeme, erken çıkma gibi konularda farklı yaklaşımları oluyor. Bir okulda çalışıyor ve başka bir okula giden 3 yaşındaki kızının gösterisine yetişme stresi yaşıyorsun. Kızım 4 yaşındayken kurumsal hayata son vermemde bu faktörlerin etkisi oldu diyebilirim. Kendi Ebeveyn Okulu’mu açtığımdan beri de çok yoğunum, gece yarısına kadar çalıştığım oluyor. Çocuklarım için boş bırakmak istediğim bir güne seans koymak zorunda kalabiliyorum. Aslına bakarsanız seans ve seminerlerde de annelerin benzer sorunları çok gündeme geliyor. Yaşadığım paralellikler mesleki beceri olarak zaten kurmam gereken empatik ilişkiyi doğal olarak kurmama neden oluyor.

35 yaştan sonraki gebeliklerde risk oranı fazla ,siz hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zaman içinizde korku yaşadınız mı?

39 yaşında hamile kalmış biri olarak doktoruma ve günün olanaklarına inanarak, kendimi güvende hissettim. Amniyosentez yaptırmış olan bir arkadaşımın paylaşımlarının bende olacağımı bildiğim bu uygulamayı düşündükçe kaygı yarattığını söyleyebilirim. Hamileyim ne güzel bir sürpriz ve amniyosentez yaşayacağım olamaz düşünceler peşpeşeydi zihnimde. bir Ancak doktorumun yaklaşımı ve uygulamadaki başarısı sayesinde gereksiz bir kaygı yaşamışım diyorum. Herşey çok kolay ve rahat geçti.

Çocuklarınız arasında 11 yaş fark var, bunun sıkıntılarını yaşıyor musunuz?

Kızım ergenlik çağında. İlgi ve konsantrasyon isteyen bir dönem. Ertelenmemesi gereken, onun ergenlikle ilgili bir sıkıntısını rahat geçirmesi hakkında gündemler oluşuyor. Oğlumun ilk 3 ayında uyumadan, ağlayarak geçirdiği günlerde ortamım bu nedenlerle çok zorlayıcıydı. Şimdi uyku, beslenme rayına oturdu. Kızımla tekrar rahatça ilgilenebiliyorum. Oğlum etrafındaki kişilerle iletişim halinde. Ablası okuldan gelip ona oyun yapıyor, o da kahkahalarla yanıt veriyor. Kızım bunlarla çok eğleniyor, ablalıktan keyif almaya başladı. Zaman yönetimini iyi yapınca tüm taraflar hallerinden memnun oluyor.

Kızınızdaki ilk heyecanı oğlunuzda da yaşadınız mı? Eşinizin durumu nasıldı? Size hamileliklerinizde yardımcı oldu mu?

Daha rahattık genel olarak, alışmışlık vardı. Hazırlıklara geç başladık, ilkindeki acelecilik ve aşırı titizlikten eser yoktu. Bulantılı bir hamilelik geçirdiğim için eşim çok yardımcı oldu. Beslenmemi de uzun bir dönem o takip etti yemek kokularından rahatsız olduğum için.

İki yavrunuzun doğumu yurt dışında oldu ,bunun bir nedeni var mı?

Evet var. Daha çok eğitim hayatlarında seçenekleri daha çok olsun diye bu kararı aldık. Ama tabii her seçimde son karar onların olacak, belki bu yaptığımızın bir öneminin kalmadığı tercihleri olacak.

Annelerimize kısaca kızınızın ve oğlunuzun doğum hikayelerini paylaşabilir misiniz?

Her iki doğumum da normal doğum oldu ve 11 yıl arayla aynı hastanede doğum yaptım. Her ikisinde de anestesi almadan saatlerce en doğalı için sabrettim ancak bu ikincisinde de, epidural anestezi olmadan gerçekleştirmeye gayret ettiysem de dahanamayıp son 5-6 saat epidural yaptırdım. Sonrası her ikisinde de özellikle doğum anı kolaydı. Babaları hep yanlarındaydı. Her ikisinin de kordonunu kesti. Normal doğumun mucizesini tekrar yaşamaktan çok mutlu oldum.

İyi bir eğitmen,2 çocuk sahibi ,çalışan bir anne olarak ,çalışan annelerimizin hamilelikleri boyunca neler yapmalarını tavsiye edersiniz?

Çalışmaya devam etmelerini, normal hayatlarını sürdürmelerini tavsiye ederim. Sağlıklarını olumsuz etkileyecek stresten de kaçınsınlar, stres bebeği anne karnında etkiliyor. Doğum sonrası için de bir acil durum planı yapsınlar. Yeni doğan bebek anneyi iş hayatından koparıyor ve annenin bu konuda sıkıntıları oluyor. Hemen doğum sonrası iş hayatlarının eski haline dönemeyeceği gerçeğiyle yapsınlar birkaç aylık planlarını.

Yapmış olduğunuz PAPS danışmanlık merkezinde Çalışan Anneler-Hamilelik-Aile …gibi konularda seminerler ve eğitimler veriyorsunuz,bunları almak isteyenler nereden ve nasıl öğrenebilir başvurabilirler ,bilgi verebilir misiniz?

PAPS Parenting’de hem danışmanlık veriyor hem ebeveyn okulları düzenliyorum. Rumeli Hisarı’ndaki yerimiz hakkında bilgiler ve konu başlıkları www.papsparenting.com ve www.tansuoskay.com  adreslerinde ve www.facebook.com/tansuoskay ve www.facebook.com/papsparenting sayfalarında mevcut. Twitter’ dan da eğitimleri duyuruyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Annenizle kendinizi kıyasladığınız zaman arasında nasıl farklılıklar var?

Annem özellikle eğitim konusunda mükemmeliyetçi bir yapıdaydı. Zaman zaman da otoriter davranırdı. Biz 3 kardeşi çok iyi yetiştirdi. Birçok konuda örnek alıyorum. Ancak iletişimde daha demokratik ve çocuğuma paralel bir tarzım olduğunu söyleyebilirim.

En son olarak da annelerimize ne tavsiye edersiniz?

Pozitif ebeveynlik hakkında elimden gelen konuşma ve çalışmaları yapıyorum. Herkesin edinmesi gereken ebeveynlik tarzının bu olduğuna inanıyorum. Annelerin çocuklarıyla “bağ ve ilişki” kurmalarını birinci düzeyde önemsiyorum. O zaman evde doğal akıştan dolayı pozitif iletişim olacak, ödüle, cezaya, çatışmaya ve otorite sorunlarına yer kalmayacak. Annelik sabır istediği kadar iyi bir duygu alışverişi de gerektiriyor.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın