İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emel Eryaman Usta İle Röportaj

Bu haftada sizler için güzel bir anneyle söyleşi yaptık.

Emel Eryaman Usta…Anne olduktan sonra neler yaşamış onları öğrendik ve sorularımızı içtenlikle cevapladığı içinde bizler çok teşekkür ediyoruz ve sizlere bu güzel söyleşimizi paylaşıyoruz.Keyifli okumalar herkese…

Merhaba Emel hanım,kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

33 yaşında,İstanbul doğumlu.6 yaşındaki Deniz’in annesi ..resim öğretmenliği ve fotoğraf mezunu..4,5 yıldır da doğum ve bebek fotoğrafçısı…

Anne olacağınızı öğrendiğiniz an neler hissetiniz?

şaşkınlık:) evde yaptığım testte sonuç negatifti.üzerinden bir 15 gün kadar daha geçti ve ben arkadaşımın ısrarıyla yolumuzun üzerindeki bir merkezde kan testi yaptırdım.sonuç pozitifti ve ben gerçekten ne yapacağımı şaşırdım.sonucu uzatan beye kocaman kocaman sırıtıp,çok ama çok mutlu olduğumu ve bir an önce yakınlarıma paylaşmak istediğimi hatırlıyorum:)
Hamilelik döneminiz nasıl geçti?

çok rahat bir hamilelik dönemim oldu. hamileliğimin 4. ayından sonra çalışmayı bıraktım. uzun bir yaz tatili yaptım.son 1 ay oldukça şiştim.tabii hareket kısıtlılığı vs şeyleri saymazsak çok rahat ve hareketli bir hamilelik dönemim oldu diyebilirim..
Çocuğunuza Deniz ismini koymaya nasıl karar verdiniz?İsim koyma hakkı size göre anneye mi babaya mı aittir?Bu anne-baba arasında çok fazla tartışılır 🙂

Güney ve Deniz. Güney, daha çok kız olursa tercih edeceğimiz isimdi. erkek olduğunu öğrenir öğrenmez de artık Deniz’di bebeğimiz:)ikimizin ortak kararı olması, bu isimleri ikimizin de sevmesi işimizi kolaylaştırdı sanırım.İsim koyma hakkı diye bir şey olduğunu düşünmesem de sanki bütün zorlukları çeken anne olduğu için,annenin isteği biraz daha önemsense iyi olur gibi geliyor.Ama dediğim gibi en güzeli birlikte karar verebilmek:)

 
Doğumunuzu nasıl gerçekleştirdiniz?Annelerimizle paylaşır mısınız?

Doğumum planlı sezaryen oldu. Doktoruma hamileliğimin ilk aylarında normal doğum istediğimi belirtmiştim. Kendisi de son haftalarda belli olur diye cevaplamıştı beni. İlerleyen aylarda çevreden duyduklarımla normal doğumla ilgili endişelerim ve korkularım arttı. doktorum da beni bu konuda yüreklendirmedi açıkçası.Sonuç olarak sezaryene yöneldim. Ama şimdi her girdiğim normal doğumda bir kez daha pişman oluyorum o anı yaşayamadığım için. Önemli olan anne ve bebeğin sağlıklı bir şekilde bu süreci yaşamaları.Gerekmediği durumlarda sezaryene yönenilmemeli..Sezaryan bir tercih değil,zorunluluk olmalı..
Deniz nasıl bir bebeklik dönemi geçirdi?

Deniz iyi huylu bir bebekti. Uyku konusu dışında bir sorunumuz olmadı ki bu da başlı başına bir problemdi zaten. 18 ay emdi ve bu süre boyunca istisnasız her gece 6-7 kez uyanırdı. Çok zorlandığım bir süreçti ilk 2 sene. Ancak şimdi çok özlüyorum o zamanlarımızı:)Mutlu,meraklı ve de çok hareketli bir bebeklik geçirdi..şimdi düşünüyorum da ne kadar büyümüş Deniz..Bazı şeyleri hatırlayamıyorum bi,le.daha doğrusu güzel şeyler akılda,zorluklar unutulup gidiyor.Bu da yeni annelere bir mesaj olsun benden nacizane:)

2000 yılından sonra doğan çocuklar Z kuşağı çocukları diye anılmakta,sizde buna katılıyor musunuz?

Yeni nesilde bir farklılık olduğu kesin. Bir kere algıları çok açık.ve çok kolay öğreniyorlar.bununla birlikte çok da çabuk sıkılıyorlar.Teknolojiyi çok kolay kullanabiliyorlar. minicik çocukların elinde tablet bilgisayarlar ya da akıllı telefonlar görüyoruz.çoğumuzdan iyi kullanabiliyorlar.Aynı şekilde bilgisayarı da öyle. Onların gelecekte bir fark yaratacağını düşünüyorum. Doğru yönlendirildikleri takdirde çok iyi işler başaracaklar bence..
Doğum-Düğün fotoğrafları çekerken kurallarınız var mıdır?

Kurallarım yok sanırım da bir iş düzenim var tabii ki..Doğum ve bebek fotoğrafları ağırlıkta çalışıyorum.Doğumun belli bir süreci var ve bu süreci çekim öncesinde aile ile paylaşarak ne zaman yanlarında olacağımı, ne kadar süre onlarla kalacağımı ve ne sunabildiğimi anlatıyorum öncesinde…
Çalışan anne olmanın zor yanları var mıdır?Çocuğunuzla en çok ne yapmaktan zevk alırsınız?

Tam zamanlı daha doğrusu sabah 8-akşam 6 sistemiyle çalışan bir anne olmadığım için zamanımı oğluma göre planlamaya çalışıyorum.Planlı doğumlarda çalışma saatlerim aşağı yukarı belli oluyor,normal doğumların da hemen hemen doğabileceği hafta beli oluyor. Genelde buna göre planlıyorum kendimi. Oğlumla yaptığımız her şey keyif veriyor bana.Bebekken en çok koynumda uyumasını severdim. sonra birlikte oyun oynamak keyifli olmaya başladı. oyunlar dövüş ya da araba oynamak gibi bir hal alınca da sıkılmaya başlasam da hala oynamak keyifli. Birlikte çok fazla şey yapıyoruz aslında. hafta sonları ya bir sinemaya,ya bir tiyatro ya ya da bir müze etkinliğine katılıyoruz.Bu arada buradan da tavsiyem olsun ailelere müzelerin çok güzel çocuk atölyeleri oluyor hafta sonları ücretsiz olarak düzenledikleri..Kısacası birlikte zaman geçirmeyi seviyorum oğlumla her anne-baba gibi.Şu sıralar ödev girdi hayatımıza,sanırım bir tek bu kısım var sıkıntılı olan baş başa yaptığımız:)
En son olarakta ailemerkezi.com için neler söylemek istersiniz?

Anne-babalar için, yeni anne olacaklar için oldukça faydalı bilgiler paylaşan, başka annelerin de deneyimlerini aktarmalarına vesile olan  başarılı bir site.Bana da yer verdiğiniz için teşekkür ederim..

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın