İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dış Gebelik

Günümüzde çok az kadında görünmesine rağmen belki de en önemli şeylerden birisi. Daha öncelerden bu yüzden ölen anne sayıları çok fazlaymış fakat yeni yöntemlerin ,çözümlerin bulunmasıyla tedavi yöntemleri geliştirilmiş ve erken tanı ile anne sağlığına kavuşturulmaktadır.

Peki Dış Gebelik nasıl oluyor? Nasıl tedavi ediliyor? Nasıl anlaşılıyor?

Bu sorular her kadının aklına gelir ve bazen araştırmaktan kendini çeker, aslında araştırıp bir şeyler öğrense hem onun için iyi olur hem de belki etrafında böyle şeyler yaşayan anne adayları olursa onlara edindiği bilgileri söyler ve yardımcı olmaya çalışır. Bugün bir arkadaşımın sormuş olduğu bir soru üzerine bunları yazma kararı aldım aslında. Komşumuzda da olmuştu fakat hiç aklıma gelmemişti bunun nedeninin ne olduğu yada nasıl oluştuğu. Meraklı bir anne olarak yine biraz karıştırdım ve bizim için belki iyi bilgiler buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

Dış gebelik: sperm hücresi ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir dokuya yerleştikten sonra o bölgede gelişmesidir. Dış gebeliğin en çok yerleştiği bölge ise kadının fallop tüpleridir. Peki Fallop tüpleri nedir? Fallop tüpü :  Rahmin üst bölümünün iki tarafından yanlara doğru uzanan ince borucuklardır, yaklaşık olarak 10 cm uzunluğundadır. Dış gebelik tüpler dışında yumurtalıkta ,karın içersin de  yada rahim ağzında da olabilir. Dış gebelik olduğunu anlayabilmek için kan sayımına, Beta HCG ye ve Ultrason ile bakılarak ta öğrenilebilir. Ultrason ile bakıldığında kanamanın nerede olduğu ve gebelik için kesenin nereye yerleştiği görülebilmektedir. Hastada iç kanama gerçekleştiyse bu durum çok önemlidir ve hemen müdahale edilip ameliyata alınması gerekiyor. Aslında bu konu ile çok fazla bilgiye sahip olmak gerekiyor.

Size bu konu hakkında daha ayrıntılı öğrenebileceğiniz linkler aşağıda veriyorum :

http://www.jinekolognet.com/dis-gebelik.asp

http://www.uzmantv.com/konu/dis-gebelik

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın