İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelik Hurafeleri 5

7 aylık doğan bebek yaşar, 8 aylık doğan bebek yaşamaz. (hurafenin yaygınlık derecesi: yaygın)
Doğrusu: Her iki bebek de yaşayabilir, ancak elbette 8 aylık doğan bebeğin küvözde geçireceği süre daha kısa ve yaşama olasılığı daha yüksek olacaktır.

Vajinal ultrason ve hatta genel olarak ultrason bebeğe zarar verir. (hurafenin yaygınlık derecesi: orta derecede yaygın)
Doğrusu: Hem vajinal, hemde diğer karından bakılan ultrasonografi her gebelik haftası için güvenlidir ve bebeğe zarar verme ihtimali yoktur.

Hamilelikte şarküteri ürünleri tüketilmez. (yaygınlık derecesi:%100’e yakın)
Doğrusu: Hamilelik döneminde kaynağı iyi bilinen şarküteri ürünleri kızartılarak yenebilir, zira kızartılınca toksplazma varsa bile etkisiz hale gelir.

Bir doğumdan diğerine en az iki sene ara vermek gerekir. (yaygınlık derecesi: yaygın)
Doğrusu: Vücudun kendini toparlaması için bir yıl yeterlidir.

Hamileliğin son döneminde karın aşağı düşerse bu doğumun yaklaştığının bir göstergesidir, karın aşağı düşmezse bu doğumun uzak olduğunun göstergesidir. (yaygınlık derecesi: çok yaygın)
Doğrusu: “Karın düşmesi” tıp literatüründe karşılığı olmayan bir terim olup doğumun sürece yakınlığı ve uzaklığıyla ilişkili değildir. Yani “karnın aşağıda dikkat et erken doğum olabilir” kadar, “karnın hiç düşmemiş sen daha doğurmazsın” da yanlıştır.

Hamilelikte bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Bu nedenle enfeksiyonlara eğilim artar. (yaygınlık derecesi: orta derecede yaygın)
Doğrusu: Gebelik döneminde bağışıklık sisteminin etki alanlarını değiştirmesi aslında kendisine yarı yarıya yabancı bir canlıyı barındırması açısından gereklidir, ancak bağışıklık sisteminin vücudu dış etkenlerden koruyamayacak şekilde zayıflaması söz konusu değildir.

Hamilelik hurafeleri serisi Dr. Kağan Kocatepe’den izin alınarak yayınlanmaktadır.

Dr. Kağan Kocatepe Kimdir?

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın