İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelik Hurafeleri 4

Bebeğimin ölçüleri iki hafta önden gidiyor, bu bebeğimin hızlı geliştiği ve bu nedenle iki hafta daha erken doğacağı anlamına gelir.
Doğrusu: Bebeklerin ölçümleri bir anne babanın bebeğinden diğerine aynı anne babada bir bebekten diğerine çok fark eder ve 38. haftadan sonra 2500-3999 gram arası doğan bebekler normal kiloda doğmuş kabul edilirler. Bebeğin ölçümlerinin ortalamadan yüksek çıkması erken geliştiği ve erken olgunlaştığı anlamına gelmez.

Bir arkadaşım erken doğum yaptı. Ben de korkmaya başladım.
Doğrusu: erken doğum bulaşıcı değildir.
Diğer bulaşıcı olmayan durumlar: Düşük yapmak, testlerde riskli çıkmak, normal doğumda çok sancı çekmek, sezaryen sonrası bir türlü iyileşememek vs.

Lohusalıkta bol bol baklava ve tatlı yemelidir ki, süt bol olsun.
Doğrusu: Baklava ve tatlılar bol su içirmek suretiyle sütü artırırlar. kestirme yoldan direkt su içerek sütün bol, alınan gereksiz kalorinin az olması sağlanabilir.

Gebeliğin erken dönemlerinde çok aşırı bulantısı olanların kız çocuk doğurduğu bir hurafeden ibarettir.
Doğrusu: Kız çocukları anne karnında salgıladıkları bazı hormonların etkisiyle annelerinde daha çok bulantıya yol açarlar. elbette ki %100 kız olacağı anlamına gelmez bu.

İkiz gebeliklerde sonradan doğan bebek daha büyüktür, yani ilk doğanın ağabey veya ablasıdır. (hurafenin yaygınlık derecesi: çok yaygın)
Doğrusu :Birinin ağabey veya abla olmasını sağlayan şey onun dünyada geçirdiği süredir. bu süre ister 1 yıl, ister 3 yıl isterse iki dakika olsun o kişi sonradan doğan kişinin ağabey veya ablasıdır.

İkili testte,üçlü testte veya dörtlü testte sorun çıkması çocuğun özürlü doğacağını gösterir. (hurafenin yaygınlık derecesi: çok yaygın)
Doğrusu: Bu testler tarama testidirler ve olasılık belirtirler, risk ne kadar yüksek çıkarsa çıksın ileri incelemede (amniyosentez gibi) bebek normal çıktığında (ki çoğunlukla böyle olur) test sonuçlarının hiç bir önemi kalmaz.

Şeker tüketimi artırılırsa gebelik şekeri riski artar, azaltılırsa gebelik şekeri oluşmaz. (hurafenin yaygınlık derecesi: yaygın)
Doğrusu: Gebelik şekeri ortaya çıkma eğilimi yüksek olan kişilerde (ailesinde şeker hastalığı olanlar, kilolu olanlar, polikistik overli olanlar, ikiz gebelik taşıyanlar, yaşı >35 olanlar gibi) şeker kısıtlaması elbette ki uygundur ancak şekerin ortaya çıkmasına tümüyle engel olamaz, yine gebelik şekeri riski yüksek olmayanlarda şeker tüketimi “fazla” olsa bile (abartılmadığı sürece) risk artmaz. Özetle: Gebelik şekeri tüketilen şekerle direkt alakalı olmamakla beraber, yine de şekerli yiyecekler abartılmadan tüketilmelidir.

 

Hamilelik hurafeleri serisi Dr. Kağan Kocatepe’den izin alınarak yayınlanmaktadır.

Dr. Kağan Kocatepe Kimdir?

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın