Yeni Doğan Sünneti, Dikkat !

15 Ağustos 2012 0 Yazar: Aile Merkezi

Erkek bebek sahibi anne-babalar ,bebeğinizin sağlığı için sünnet işlemi çok hassas bir konu. Yeni doğan sünneti hakkında anne-babalarımıza bilgi verilmiyor ve onların bilgilendirilmesi içinde maalesef eğitim verilmiyor. Bunun için araştırmalar yapıp doktorunuzun da uyarısıyla sünnet yapılmalı.

Yeni doğan sünnete nasıl karar verilir? Yan etkileri var mıdır? Sünnet sonrasında nasıl tedavi uygulanır? Yararları var mıdır? Bu gibi soruların cevaplarını azda olsa sizinle paylaşıcam. Anne-baba olarak doğumdan sonra sünnet yapılması gerektiği söylendiyse doğumdan sonra en az 3 gün içerisinde yapılabilir. Sünnet yapılırken genel anestezi yapılmaz, derinin üzerine krem sürülür ve 1 saat beklenir. Daha sonra sünnet işlemi gerçekleşir ,sünnet yapılırken lazer kullanılmamasına dikkat edilmeli çünkü lazer bazı sorunlar gösterebilir. Küçük yaşta yapılan sünnetlerde yara çok hızlı iyileşir, kanama riski de az olur. O yüzden ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olur. Sünnet yapılan çocuk hemen evine gidebilir ve yaklaşık bir hafta içerisinde de iyileşir. Eğer kanama olursa hemen doktorunuza gitmelisiniz .Bunlara dikkat edin ve mutlaka doktorunuzun dediklerini yapmaya çalışın, tabi bazı doktorlar yanlış kararlar alabiliyorlar, o yüzden doktor seçimi çok önemli.

Bazı annelerin isteğidir oğluna sünnet kıyafeti giydirmek,onu gezdirmek ,eğer yeni doğan bebeğinize sünnet yaptırmak zorunda kaldıysanız biraz büyüdüğünde sünnet kıyafeti giydirebilirsiniz,hem o eğlenir hemde siz istediklerinizi yapmış olursunuz.Sakın üzülmeyin 🙂

Bilinçli anne-baba olarak çocuklarımız için herşeyin en güzeli en doğrusunu yapalım lütfen.