İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeklerde Algılama

Bebekler doğduktan birkaç ay geçtikten sonra bazı ürünleri algılamaya başlar ve onlara tepkiler verirler. Bazen annelerimiz neden benim çocuğum tepki vermiyor yada benim bebeğimin acaba gözlerinde problem mi var diye düşünürken hiç akıllarına gelmez ki bebeklerin algılayabilmesi ,tepki verebilmesi için biraz zamanın geçmesi gerektiğinin.

Bebekler ilk andan itibaren boşboş bakarlar, hep büyüklerimiz der melekleri görüyor onlarla konuşuyorlar diye. Aslında siz onunla konuşmaya başlasanız bebeğiniz belki size tepki verecek. Bebeklere bir hafta sonra yapılan duyma testinde bir problem çıkmazsa eğer siz bebeğinizle ilk andan itibaren konuşabilirsiniz. Cümleler, kullandığınız kelimeler çok önemli. Onlar ne kadar çok bebeğinize hitap ederse o kadar iyi olur.

Bebeklerde bir araştırma yapılmış kimi çocuklara renkli balıklar kimine de dinozorlar gösterilmiş. Araştırmanın sonucunda bazı doktorlar şunları söylemiştir : Dr. Susan Hespos, sonucun çok çarpıcı olduğunu belirterek, “Kelime ve ses gruplarındaki bebeklerin aynı resimleri aynı sürelerle görmelerine karşın, kelime işitenlerin balıkları sınıflandırabildikleri, diğerlerinin ise bunu yapamadıkları saptandı” , ‘Prof. Sandra Waxman, konuşmanın, özellikle bebeklere yöneltilmiş konuşmanın bebeklerin dikkatini çevredeki objelere çekerek onları sınıflandırmalarını sağladığı düşüncesinde olduklarını ‘söylemişlerdir. Bunlar ne kadar doğu bilinmez ama sizlerde evinizde deneyerek yapabilirsiniz. Bebeklerin 3.aydan sonra annelerine-babalarına yada karşılarında konuşan kişilere tepki verdiğini herkes biliyor zaten ama bu ilk doğduğu andan itibaren olur mu bilinmiyor .Bebeklerimiz her şeyden çok önemli ,onların sağlıklı olabilmesi içinde elimizden geldiğince gereken önemi göstermeliyiz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın