1 Anne 1 Baba 1 Gezgin

8 Ağustos 2012 0 Yazar: Aile Merkezi

İnternette dolaşırken tesadüf eseri rastladığım bir aile Sarıhan ailesi. Daha önce televizyonda çeşitli programlarda izlemiştim ama o zamanlar bir baba olmadığım için ve ne kadar istesem de  biz bu maceraya kalkışamayız dediğim için görmezden geldiğim bir aile.

Sarıhan ailesi öğretmen bir aile İnci Sarıhan sınıf öğretmenliği Soner Sarıhan ise sosyal bilgiler öğretmenliği yapıyor Bursa’nın İznik ilçesinde. Birde 3 yaşındaki minik gezgin oğulları Tibet Çınar var. İnci ve Soner üniversitede tanışıp okul bitince hayatlarını birleştiriyorlar. Bu mutlu birlikteliği maceralarla süslemek için 2 bisiklet alıp önce Türkiye’de seyahatlere çıkmaya başlıyorlar. Önce Bursa çevresi sonra Karadeniz turu yapıyorlar sonra yurt dışında pedal çevirmek için 2007 yılında kendilerine 2600 km lik bir parkur belirlerler İran, Pakistan ve Hindistan. Bu rotadan çıkardıkları deneyimler heyecanlar ve mutlulukları unutamadıkları için 2008 yılında yeni rotaları 2700 km ile Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa. Bu seyahatlerde sonra biraz ara veriyorlar bu arada minik Tibet Çınar dünyaya geliyor.

Tibet Çınar’la maceraya nasıl devam ederiz  diye düşünen Sarıhan ailesi Tibet 1 yaşına girdikten sonra onu yavaş yavaş doğaya alıştırıyorlar evde çadırda uyku tulumunda yatıyorlar mesela. Tibet 22 aylıkken maceraya çıkabilecek duruma gelince 3486 km lik 54 gün süren 7 ülke geçecekleri bir yola çıkıyorlar.Bu seyahatte küresel ısınmaya dikkat çekmek için “Save the world, ride a bike” (Dünyayı koru, bisiklet kullan) yazılı tişörtler giyiyorlar. Ayrıca güzergahları üzerindeki okullara uğrayıp kendi öğrencilerine mektup arkadaşı buluyorlar.

Sarıhan Ailesi 2 Temmuz da yeni bir maceraya başladılar. Toplamda 4400 km gidecekleri yeni rotalarının yarısını tamamladılar. 31 Ağustos ta İstanbul’da olmayı planlıyorlar.

Minik Tibet Çınar’ın Sitesi Minikgezgin.com

Şu an neredeler? Tıklayın öğrenin