Aylardır sarılık zannettiler.

6 Ağustos 2012 0 Yazar: Aile Merkezi

18 binde bir gibi nadir görülen, doğuştan safra yollarının tıkalı olması anlamına gelen ‘bilier atrezi’ hastalığına yakalanan 3 aylık bebek Zeynep Reyhan Öztürk, yapılan operasyonla şifa buldu.

Afyon’un Çay ilçesinde yaşayan veteriner hekim Ercan Öztürk ve tıbbi sekreter Seher Öztürk’ün bundan 3 ay önce dünyaya gelen bebekleri Zeynep’e doğduktan kısa bir süre sonra sarılık teşhisi konuldu, ancak sarılık yaklaşık 2 ay devam edince anne ve babası Afyon’da çocuk hekimine gittiler. Özellikle bebeğin dışkısının beyaz renkte olması doktorunu ciddi bir hastalıktan şüphelendirdi ve kapsamlı bir sağlık kuruluşuna yönlendirildi.

Çocuk Cerrahisi Uzmanları Prof. Dr. Orkan Ergün ve Op.Dr. Raziye Ergün tarafından yapılan ameliyatla minik Zeynep’in safra yollarındaki tıkanıklık açıldı ve ameliyatın hemen ardından safra akışı sağlandı. Sağlık durumu düzelen Zeynep, ameliyattan 3 gün sonra taburcu oldu. Kızları doğduğundan beri hastanelerden çıkamayan anne ve baba ise doktorların verdiği iyi haberin ardından rahat bir nefes aldılar.

UZAYAN SARILIĞA DİKKAT 
Prof. Dr. Orkan Ergün, “Bebeklerde uzayan sarılıkların altından, ender görülen bazı safra yolları sorunları çıkabilir. Bunlardan en kritik olanı ‘bilier atrezi’ hastalığıdır. Zamanında tanı almayan ve cerrahi tedavisi yapılmayan bu hastalarda karaciğerde siroz gelişir ve nakil kaçınılmaz olur. Türkiye’de bu hastalığın teşhisi ortalama 75 günde konuluyor. Kritik süre olan 2 ayı geçirmeden yapılan ameliyatlarda başarı şansı yüzde 60-80 civarında oluyor. Daha geç ameliyat edilenlerde ise başarı şansı yüzde 10’un altına düşüyor. Zeynep’in ameliyatı çok başarılı geçti ve şansı yüzde 10 olmasına rağmen çok iyi bir sonuç elde ettik. Nakil gereksinimi halinde bile bebek kendi karaciğeri ile büyüme şansı bulacağı için başarı şansı artacaktır.” 

Habertürk