İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Baba ilgiliyse çocuklar uslu oluyor

Babaları tarafından göterilen ilgi ve sevgi, bebeklerin davranışlarını olumlu etkiliyor
Babaların, daha ilk 12 ayında bebeklerine gösterdikleri ilgi ve sevgi, çocuğun ileri yaşlardaki davranışlarını doğrudan etkiliyor.

Sonuçları Journal of Child Psychology and Psychiatry’de yayımlanan araştırmaya göre babalar, bebeklerine ilk 12 ayında sevgi ve ilgi gösterirse bu çocuklarda ileride daha nadiren davranış bozukluğu görülüyor.

Baba ilgisinin olumlu etkisi, erkek çocuklarında daha da fazla oluyor.

İngiliz bilim insanları, 192 ailenin katıldığı araştırmada, baba-bebek ilişkisini analiz etti. Bebekler bir yaşına geldiğinde, davranış gelişimleri ve durumu değerlendirildi.

Yoğun ilgi gösteren babaların çocuklarında daha az davranış sorunu görülürken, bebekle fazla ilgilenmeyen, daha çok kendisiyle meşgul olan babaların çocuklarında ise davranış sorunlarının arttığı görüldü.

Bilim insanları, ilgisiz babaların çocukların davranış bozukluğundan sorumlu olduklarına dair ellerinde bir veri bulunmadığını, ancak baba tarafından gösterilen ilginin, çocuğun davranışlarını olumlu etkilediğini belirtti.

Bilim insanları ayrıca, çocuğun bu alandaki gelişiminde ilk ayların dahi çok önemli olduğunu kaydetti.

Habertürk

Bir yorum

  1. BERNA 10 Ekim 2012

    bnm eşim maleseh işten gelir kendini pc nin başına atar. çocuklar baba baba desene bakmaz ve oynamaz her zaman bu yüzden tartışırız.:( sonra çocukları çağırır inanın kızlarım nasıl seviniyor babası oyun oynayınca onlarla.:( ama malesef bizim ki ilgisiz.

Bir cevap yazın